ساعات کاری دکتر محمد اسدالله زاده شنبه _سه شنبه: 9:00 _ 13 صبح,17 _ 21:00 عصر    32221919-058

کلیه خدمات در این مطب دارای 3 سال گارانتی میباشد.

ارتودنسی

ارتودنسی

32 دندان موجود در فک در يک موقعيت طبيعي به صورت دو نيم قوس فک بالا و پايين به صورتي قرار ميگيرند که عمل جويدن و يا آسياب کردن غذا به نحو مطلوب ممکن گردد 

هر نوع انحراف از اين موقعيت طبيعي دندانها باعث ايجاد مشکلاتي ميشود که ضرورت رديف کردن و يا برگرداندن موقعيت مناسب دندانها را ايجاب ميکند که اين عمل با درمانهاي ارتودنسي ميسر ميگردد. ضرورت اين کار تا حدي است که يک رشته تخصصي مهم و جداگانه اي در رشته دندانپزشکي به نام رشته تخصصي ارتودنسي ايجاد شده که از مهمترين رشته هاي تخصصي دندانپزشکي ميباشد .

مشکلاتي که رديف نبودن دندانها ايجاد ميکند به سه دسته مهم تقسيم ميشود که هر کدام را به صورت جدا گانه برسي ميکنيم

 

تغذيه مناسب

ما براي يک تغذيه مناسب علاوه بر اينکه نيازمند دندانهاي سالم هستيم نياز داريم که اين دندانها در سر جاي خود قرار گيرد تا از عهده آسياب کردن غذا نيز برآيد براي آسياب کردن غذا يا به اصطلاح جويدن غذا دندانهاي فک پائين و بالا بايستي در يک موقعيتي قرار گيرند که در يک هماهنگي با عضلات عمل جويدن ممکن گردد هر نوع عدم تعادل و يا هر نوع جابجائي دندانها به صورتي که يک سيکل کامل جويدن را به هم بزند سيستم جويدن مختل ميشود . اين ضرورت اولي بود که ما را وادار ميکند تا بتوانيم دندانها را در موقعيت مناسب قرار دهيم .

 

زيبائي...

زيبائي صورت امري است که نميشود آن را جدي نگرفت به هر حال خداوند هر کدام ما را به يک صورت آفريده و خيلي از مشخصات زيبائي صورت امري است که نميشود آن را جدي نگرفت به هر حال خداوند هر کدام ما را به يک صورت آفريده و خيلي از مشخصات صورت ما به صورت ژنتيکي تعيين ميشود .ولي عوامل محيطي هم در شکل گيري صورت بي تاثير نيست به عنوان مثال وجود لوزه سوم ويا لوزه هاي بزرگ در سنين 7-8 سالگي باعث تنفس دهاني در بچه شده و همين امر در صورت تداوم با فشار منفي که در سقف دهان ايجاد ميکند به مرور باعث کشيده تر شدن صورت و در نتيجه بسته تر شدن قوس فک بالا ميشود که در موارد شديدتر واقعاً به زيبائي لطمه ميزند . با تشخيص به موقع و رفع تنفس دهاني بخوبي ميشود از ايجاد اين مشکل در بچه جلوگيري کرد . بسياري از درمانهاي ارتودنسي براي رفع ناهنجاري هائي که در ظاهر صورت اثر نامطلوب دارد صورت ميگيرد . پس و پيش بودن دندانهاي جلويي يا جلو و يا عقب بودن فک و عدم تناسب آن با صورت که باعث عدم زيبايي ميشود همه نياز به ارتودنسي را ايجاب ميکند و اين حق طبيعي هر فردي است که به فکر زيبائي خود باشد. چون براي يک شخصيت سالم واقعاً موثر است

 

عکس دندان های ارتودنسی شده

 

مسائل بهداشتي

يکي از مشکلاتي که رديف نبودن دندانها ايجاد ميکند عدم توانائي در تميزکردن مناسب اين دندانها است . شما فکر کنيد که در قوس فک بلاي شما که همه در يک رديف قرار گرفته اند يک دندان نسبت به بقيه داخل تر قرار گرفته باشد .... خوب چه اتفاقي مي افتد . به طور معمول که مسواک ميزنيم اين دندان کمتر مسواک ميخورد و در دراز مدت ميبينيد همين دندان همراه با دندانهاي کناري زودتر از دندانهاي ديگر ميپوسد شايد اين مسئله را زياد جدي نگيريد ولي مني که هر روز با چندين بيمار از نزديک سرو کار دارم بخوبي ميبينم که چنين دندانها چطوري زود خراب ميشود بقول معروف در نمونه هاي انبوه خود را بخوبي نشان ميدهد . خوب با اصلاح وضعيت اين دندان و هم رديف کردن اين دندان ما زمينه را براي بهتر تميز کردن اين دندان فراهم ميکنيم .

پس به طور خلاصه ما براي درک موضوع ارتودنسي بايد اول از همه بدانيم که يک دندان نرمال و رديف شده چه مشخّص اتي دارد و دوم چه ناهنجاري هائي در رديف بودن دندانها ممکن است پيش بيايد و سوم اينکه چه ضرورتي دارد که اين دندانهايي که رديف نيستند را رديف کنيم امروز استفاده از براکت‌هاي ارتودنسي براي کودکان و نوجوانان جزيي از دوره رشد شده است و هر روز به تعداد اين افراد افزوده مي‌شود. به حدي که در بعضي از کشورهاي اروپايي يا آمريکا در حدود دو سوم کودکان ارتودنسي مي‌شوند. البته تعداد افراد بزرگسالي هم که به اين درمان روي مي‌آورند، کم نيست.

دربعضي از کشورها، وجود سيم‌ها و براکت‌هاي ارتودنسي روي دندان نشانه تشخص و ثروتمندي به حساب مي‌آيد طوري که سبب شده بعضي از نوجوانان از براکت‌هاي جعلي استفاده کنند. به عنوان مثال، در فيليپين استفاده از اين براکت‌هاي تقلبي به حدي رايج شده که پليس براي افرادي که از آنها استفاده مي‌کنند،جريمه‌هايي را درنظر گرفته است.

همه ما مي‌خواهيم صورتي بدون ايراد و لبخندي زيبا داشته باشيم اما هميشه چنين نيست. دندان‌هاي فاصله‌دار، روي هم و چرخيده عواملي هستند که زيبايي لبخند را کم مي‌کنند. خوشبختانه با درمان‌هاي ارتودنسي بسياري از مشکلات را مي‌توان برطرف کرد. براي انجام اين کار مي‌توان از دستگاه‌هاي ثابت و متحرک کمک گرفت. در اين بحث ما به نکته‌ها و توصيه‌هايي درباره دستگاه‌هاي ثابت ارتودنسي مي‌پردازيم. استفاده از براکت‌ها (دستگاه‌هاي ارتودنسي ثابت) براي رديف کردن دندان‌ها حدود 150 سال قدمت دارد. در اواسط قرن 18 ميلادي، يک دندان‌پزشک براي اولين بار پيشنهاد کرد که مي‌توان با استفاده از نيروهاي ملايم دندان‌ها را حرکت داد و آنها را در جهت درست هدايت کرد. اين براکت‌ها به وسيله مقادير کمي سيمان دندانپزشکي به دندان‌ها چسبانده شده و به وسيله سيمي به يکديگر متصل مي‌شوند. دندانپزشک در هر جلسه درمان، با تنظيم کردن اين براکت‌ها، نيروي مشخصي را به دندان‌ها وارد مي‌آرود تا در جهت درست و مناسب حرکت کنند. در طول مدتي که اين براکت‌ها روي دندان‌ها هستند، لازم است به نکاتي توجه داشته باشيم.

 

چه بخوريم؟ چه نخوريم؟

هر بار که خوراکي شيرين يا نشاسته‌اي را در دهان مي‌گذاريم، محيط مناسبي براي باکتري‌هاي دهان فراهم مي‌شود. اين باکتري‌ها با توليد اسيد مي‌توانند ميناي دندان را حل کرده و سبب ايجاد پوسيدگي شوند.

در زماني که براکت‌ها روي دندان‌ها هستند، محل ايده‌آلي براي تجمع خرد‌ه‌هاي غذايي و باکتري‌ها به وجود مي‌آيد که مي‌تواند موجب ايجاد پوسيدگي در محل شود. پس بايد در مورد خوردن خوراکي‌هاي شيرين دقت بيشتري به خرج دهيم و تا حد ممکن آنها را محدود کنيم. کشمش، بيسکوييت، عسل و ميوه‌هاي خشک خوراکي‌هايي هستند که مي‌توانند احتمال بروز پوسيدگي را در اين دوران افزايش دهند.

خوردن خوراکي‌هاي سفت و چسبناک هم مي‌تواند سبب شکسته‌ و يا کنده شدن سيم‌ها و براکت‌هاي ارتودنسي شود. پس در اين زمان از جويدن يخ، آدامس‌هاي سفت، تافي‌ها، هويج خام، سيب درسته و يا نان‌هاي سفت اجتناب کنيد. توصيه شده که ميوه، سبزي‌هاي خام و غذاهاي سفت را تکه‌تکه کرده و بعد در دهان قرار دهيد.

در روزهاي اول نصب براکت‌ها هم، از آنجا که دندان‌ها قدري حساس هستند، بهتر است تا حد امکان از غذاهاي نرم استفاده شود.

 

چگونه دندانهايمان را تميز کنيم؟

همان‌طور که اشاره شد، براکت‌ها محل خوبي براي تجمع غذاها و باکتري‌ها هستند. اگر اين محل‌ها را به خوبي تميز نکنيم، لثه‌هاي ملتهب و خونين، بوي دهان و خطوط سفيدرنگ پوسيدگي در اطراف براکت‌ها در انتظارمان خواهند بود. پس حتما بعد از هر وعده غذا بايد دندان‌ها را به خوبي تميز کرد و همچنين وقت بيشتري را براي مسواک‌زدن صرف کرد. اغلب در کودکان توصيه مي‌شود که هميشه يک مسواک کوچک همراه داشته باشند تا بتوانند خارج از خانه هم دندان‌هاي خود را تميز کنند.

بعضي مسواک‌هاي مخصوص هم براي بيماران ارتودنسي ساخته شده‌اند که تميز کردن اطراف براکت‌ها را ساده‌تر مي‌کند. علاوه بر اينها، استفاده روزانه از دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد هم ضروري است تا بتوان احتمال بروز پوسيدگي‌ را کاهش داد. نخ دندان هم فراموش نشود. هرچند که استفاده از آن در حالي که براکت روي دندان نصب شده به طور قطع ساده نيست اما با کمي حوصله و تکرار مي‌توان اين کار را انجام داد. البته نخ دندان‌هاي مخصوصي هم به بازار آمده که براي بيماران ارتودنسي ساخته شده و استفاده از آن در اين دوران راحت‌تر است.

 

اورژانس‌ها

با وجود همه توجهات ممکن، احتمال شکسته شدن يا جداشدن قسمتي از دستگاه‌هاي ارتودنسي وجود دارد. در اين صورت بايد هرچه سريع‌تر دندانپزشک خود را در جريان قرار دهيم تا دستگاه را تعمير کند اما اين کار زمان درمان را طولاني‌تر خواهد کرد. در طول زماني که براکت‌ها داخل دهان هستند، ورزش‌هايي مانند کشتي و بوکس ممنوع است و ساير ورزش‌ها را هم فقط در صورتي مي‌توان انجام داد که از گاردهاي دهاني استفاده شده باشد.

 

زمان مناسب ارتودنسي چه وقتي است؟

در اغلب موارد ارتودنسي در سنين بين 9 تا 16 سالگي انجام مي‌گيرد. در اين سنين، استخوان‌ها هنوز در حال رشد هستند و آسان‌تر مي‌توان آنها را در محل خود حرکت داد اما با اين وجود، اين درمان در بزرگسالان هم مي‌تواند انجام شود. بيشتر افراد براي اولين بار بعد از نصب براکت‌ها احساس ناراحتي و درد مي‌کنند. در اين زمان دندان‌ها، در هنگام جويدن کمي دردناک و حساس هستند اما در حدود سه تا پنج روز بعد اين مشکلات برطرف مي‌شوند. علاوه بر آن، لب و زبان و گونه هم ممکن است در يکي دو هفته اول کمي اذيت شوند اما بعد از اين مدت، فرد کم‌کم به وجود اين براکت‌ها عادت مي‌کند و به تدريج حتي وجود آنها را فراموش مي‌کند. طول درمان هم متفاوت است و بسته به شدت مشکل، سن بيمار، وضعيت دندان و لثه، ميزان توجه بيمار به دستورات، بهداشت و تغذيه بين يک تا سه سال به طول مي‌انجامد.

 

انواع براکت

• نوع فلزي:

معمول‌ترين نوع براکت است و قيمت مناسب و قدرت خوبي دارد. اين نوع براکت نسبت به ساير انواع براکت‌ها، نياز به درمان کمتري دارد. در بيشتر موارد، از اين نوع براکت‌ها براي انجام درمان‌هاي ارتودنسي استفاده مي‌شود.

 

• نوع چيني (سراميک):

اين نوع براکت‌ها از کامپوزيت (ماده ترميمي رنگ دندان) ساخته شده‌اند و از آنجا که در دهان ديده نمي‌شوند طرف‌داران زيادي، به‌خصوص در ميان بزرگسالان دارند. اين نوع براکت به طور معمول کمي گران‌تر از انواع معمول بوده و چون نيروي کمتري به دندان وارد مي‌آورد، براي اصلاح مشکلات پيچيده دنداني به کار نمي‌آيد.

 

• نوع زباني (نامريي):

اين نوع براکت‌ها به جاي نصب در قسمت خارجي دندان، در قسمت داخلي نصب مي‌شوند و به همين دليل قابل مشاهده در دهان نيستند. در اين نوع براکت‌ها، احتمال صدمه به زبان بيشتر خواهد بود و موجب مي‌شود تکلم فرد به سختي انجام گيرد. اين نوع براکت‌ها هم براي حل مشکلات پيچيده دنداني کارايي ندارد. در هر صورت، دندانپزشک با توجه به سن، شرايط مالي، وضعيت اجتماعي و شدت مشکل نوع مناسب درمان را براي بيمار انتخاب خواهد کرد.

 جهت انجام معاینه رایگان با منشی هماهنگ گردد.

سوالات خود را از قسمت تماس با ما , با ما در میان بگذارید.